Piese de șah ebonizate Peter cel Mare + Transport gratuit
Piese de șah inspirate de țarul rus sub domnia căruia Rusia a devenit o mare putere europeană. O versiune populară a pieselor din fosta Iugoslavie, care a fost și rămâne una dintre marile forțe ale șahului. Setul de calitate din lemn de sheesham îi va mulțumi și pe cei mai pretențioși șahiști.
✅ Livrare de obicei în 2-3 zile
✅ Suport clienți L-V 9:00 - 17:00
✅ Opțiuni de plată cu cardul, ramburs, pe factură
✅ Opțiuni de livrare easybox, FAN box, Curier
✅ Soluții de încredere în caz de reclamații
✅ Cel mai mare magazin online specializat în șah




Petru I., numit cel Mare, pe numele său complet Petru Alexeevici din familia Romanov (* 9 iunie 1672, Moscova, Rusia - † 8 februarie 1725, Sankt Petersburg) a fost țarul rus din 1682 până la moarte și împăratul rus din 1721.
Cu toate acestea, de fapt a domnit abia din 1689. La început a domnit doar formal, împreună cu fratele său vitreg, bolnav, Ivan V., în 1689 a preluat guvernarea adevărată, dar nu a devenit el însuși conducător decât după moartea lui Ivan, în 1696. În 1724, soția sa Ecaterina I și-a asumat co-conducerea Rusiei. A devenit celebru pentru eforturile sale de modernizare a Imperiului Rus, atât în plan politic, economic cât și cultural. Sub Petru cel Mare, Rusia a devenit una dintre adevăratele puteri europene.
Tranziția de la șahranj la șahul modern a avut loc la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea. Acest lucru a fost facilitat de întărirea legăturilor culturale dintre Rusia și Europa. Pe vremea lui Petru cel Mare, ei jucau deja șah după noile reguli. În general, Petru cel Mare a contribuit la creșterea popularității șahului. Alexander Menshikov, un asociat al marelui monarh rus, a fost un iubitor al acestui joc.

Indický palisander Sheesham este un copac mereu verde. Este subțire și înalt, crește până la o înălțime de 25 de metri și se extrage abia dupa o suta de ani. Are trunchiul alb, v in mijlocul caruia creste lemn maro deschis. Desenul din lemn este unic și unic și nu îl vei găși pe niciun alt copac. Aparține celor mai grele masive. Sheesham este un lemn unic pentru producția de mobilier masiv și in plus, este folosit și pentru productia de instrumente muzicale, barci, schiuri, dar și piese de șah.

Figurile sunt realizate manual.
Regele: Înălțime 9,6 cm, diametru bază 4 cm
Doamna: Inaltime 8,3 cm, Ø baza 3,7 cm
Shooter: Înălțime 7,7 cm, diametru bază 3,5 cm
Călăreț: Înălțime 7 cm, diametru bază 3,5 cm
Turn: Înălțime 5,3 cm, bază Ø 3,5 cm
Pion: Înălțime 5 cm, diametru bază 2,8 cm
Greutate: 1 kg
Setul conține 16 piese de șah albe și 16 negre.
*Recomandăm să comandați o pungă sau o cutie de lemn pentru a depozita figurinele.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Piese de șah de lux |
|---|---|
| Garanţie: | 2 ani |
| Greutate: | 1.35 kg |
| Material: | lemn |
| Înălțimea regelui: | 7-10 cm |
| Diametrul bazei regelui: | 3,5+ cm |
| Regine suplimentare: | nu |
| Piese cu greutate: | da |
| Utilizare: | set standard / set pentru acasă, set de turneu, et decorativ / set de lux |
| Schema de culori: | alb+negru |
| Materialul pieselor de șah: | lemn de sheesham |
| Înălțimea regelui: | 9,6 cm |
| Înălțimea reginei: | 8,3 cm |
| Înălțimea nebunului: | 7,7 cm |
| Înălțimea calului: | 7 cm |
| Înălțimea turnului: | 5,3cm |
| Înălțimea pionului: | 5 cm |
| Greutate: | Da |
| Clasă: | Exclusive |
Evaluarea produsului
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Discuţie
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
| Companie producătoare : | Sunrise Chess & Games |
|---|---|
| Adresă : | Szarugi 61 21-002 Marysin, Poland https://thechesssets.com/ |
| Adresă de e-mail : | info@crafts.pl |
